Listy alebo celá vňať sa varí spoločne so zemiakmi, fazuľou, alebo s mastnými mäsitými pokrmami. Často sa pridáva do zemiakov na kyselo. Celé leto v kuchyni využíváme čerstvé listy.
Najväčšie množstvo účinných látok obsahuje rastlina tesne pred a počas kvitnutia. Preto ju zbierame na sušenie práve v tom období. Zbierame a sušíme celé zväzky rastlín, suché listy potom odtŕhame a skladujeme v uzavtvorených pohároch. Takto si sušená bylinka uchová svoju silnú a ľahko korenistú arómu a liečivé účinky.
Potrebuje teplé a slnečné stanovisko, ľahkú, pieskovú zem
Je jednoročná bylina, klíči na svetle, najlepšie na okenných parapetách a pod. Vysievame začiatkom marca do ľahkého výsevného substrátu. Asi 5cm vysoké rastlinky potom presadíme do 9cm kvetináčov a zaistíme si tak sadbu pre rýchlenú výsadbu v polovici mája. Takto predpestované rastliny nám už v polovici júna zaistia dostatok zelených lístkov pre priame použitie.
Ak vysejeme saturejku na záhon, volíme vzdialenosť riadko asi 25 cm a snažíme sa vysiať semená do polovice mája. Ani neskorší výsev však nie je zlý. Päťcentimetrové rastlinky vyjednotíme na vzdialenosť asi 25 cm.
Saturejka klíči na svetle, preto semená zahrnieme len slabou vrstvou zeminy.
Rastlina je veľmi odolná proti suchu a k výžive jej stačí kompost. Ak sa rozhodnete pestovať z výsevu, radšej kúpte osivo v špecializovaných predajniach - osivo z pestovaných rastlín nedozreje.