Cibuľa obsahuje až 89% vody a má veľa bielkovín, cukrov, minerálnych látok (najmä draslík, vápnik, fosfor, sodík, železo, síru, fluór). Najviac silice (nositeľ antibakteriálního účinku cibule)obsahuje šalotka. V cibuli je i mnoho bioflavonoidov (najmä vo fialovej, hnedej, červené a žltej – podstatne menej ich je čisto bielych odrodách) a zložky stimulujúce srdcovú činnosť. Flavonoidy pôsobia antioxidačne, znižujú krvný tlak, rozširujú cievy, pôsobia antioxidačne, podporujú účinok vitamínu C pri chorobách dýchacích ciest vrátane zápalu pľúc. Cibuľa obsahuje substancie, ktoré predchádzajú infarktu tak, že rozpúšťajú krvné zrazeniny – tromby.
Celkovo môžeme povedať, že cibuľa udržuje srdce a cievy v dobrom stave a zaručuje im mladosť.
Cibuľa znižuje hladinu cholesterolu v organizme, rovnako ako cesnak.
Cibuľa podporuje čiastočne i činnosť pečene a slinivky brušnej, čím ovplyvňuje dobré trávenie. Upravuje črevnú mikroflóru, ovplyvňuje priaznivo činnosť štítnej žlazy. Obsahuje vitamíny B a C.
Nesmie sa však skonzumovať priveľa cibule, mohla by podráždiť tráviacu sústavu.
V ľudovom liečiteľstve sa cibuľa používa najmä pri zápaloch a kataroch horných dýchacích ciest.
– CIBUĽOVÝ OBKLAD: cibuľu pokrájame na kolieska, zabalíme do šatky, nahrejeme, a potom priložíme postihnutému na hruď a zakryjeme.
– TVAROHOVÝ OBKLAD S CIBUĽOU: nastrúhanú cibuľu vmiešame do tvarohu
– OBKLAD Z DUSENEJ CIBULE s vodou sa používa pri zápaloch
– OBKLAD Z PEČENEJ CIBULE - ak chceme urýchliť hnisanie vredu, priložíme pečenú cibuľu
– CIBUĽOVÁ ŠŤAVA: cibuľu rozkrojíme, rez posypeme cukrom a keď pustí cibuľa šťavu, jeme ju po lyžičkách – liečime tak nádchu a kašeľ. Podobne pôsobí i zmes cibuľovej šťavy s medom alebo žuvanie chlebovej kôrky pokvapkanej šťavou
– CIBUĽOVÝ OBKLAD z nastrúhanej cibule je vhodný na liečenie opuchnutého ďasna (napr. zápal pod zubom)
Cibuľa patrí medzi základné korenie a tvorí súčasť mnohých zmesí. Sušená cibuľa je vhodná do polievok a omáčok. Ak ju zmiešame s jogurtom a korením, môžeme ju pridať i do šalátu, takto sa pripraví výborný dresing.
Ak ju dávame do šalátov, je vhodné pokrájanú cibuľu nechať najskôr chvíľu postáť v studenej vode, aby sa časť dráždivých látok odstránila. Cibuľa má silný dráždivý účinok a navyše, pretože bola generácie nadužívaná, mnoho ľudí je na ňu precitlivelých a spôsobuje im silné nafukovanie a následnú nevoľnosť. Je preto lepšie ju v takomto prípade nahradiť cesnakom a pažítkou.