Politika kvality má teda za svoj prioritný cieľ produkciu tradičných, vysoko kvalitných výrobkov pre zákazníkov. V súvislosti s Politikou kvality EÚ sa kvalita chápe širšie a možno ňou rozumieť vlastnosti výrobku charakterizujúce určitú kultúru, tradíciu a špecifikum regiónu alebo oblasti, umožňujúce zachovanie tradícií a života vidieka.
Aj Slovensko má záujem chrániť svoje tradičné a zákazníkmi žiadané výrobky, o čom svedčí i fakt, že v súčasnosti máme podaných 16 žiadostí na registráciu poľnohospodárskych výrobkov a potravín do Bruselu. Hlavným zámerom je, aby si zákazník bol istý, že produkt, ktorý si kúpi a ktorý bude označený chráneným označením, bude prvotriednej kvality a bude obsahovať všetky kvalitné suroviny v požadovaných množstvách.
Slovensko preto podalo žiadosti o ochranu zemepisného označenia (PGI) na výrobky: Slovenská bryndza, Skalický trdelník, Slovenská parenica, Slovenský oštiepok a Oravský korbáčik alebo Zázrivský korbáčik.
Najbližšie k prvému zaregistrovanému slovenskému potravinárskeho výrobku s chráneným zemepisným označením má Skalický trdelník. V októbri tohto roku totiž uplynulo 6-mesačné pripomienkové obdobie, počas ktorého voči slovenskej žiadosti mohli ostatné krajiny posielať pripomienky. Proti registrácii nášho trdelníka však nikto nenamietal a tak celý proces prebehol pomerne hladko. Námietkové konanie sa 21.10.2007 skončilo. Do troch mesiacov si už len počkáme na zverejnenie Skalického trdelníka Európskou komisiou ako chránené zemepisné označenie v Úradnom vestníku EÚ.
Ako zaručenú tradičnú špecialitu chceme zabezpečiť ochranu aj pre tieto výrobky: Lovecká saláma, Inovecká saláma, Liptovská saláma, Ipeľská klobása, Strážovská saláma, Nitran, Špekáčiky, Spišské párky, Bravčová domáca klobása, Ovčí hrudkový syr – salašnícky a Ovčí salašnícky údený syr.
Samozrejme sa pripravujú i ďalšie žiadosti na zaregistrovanie do Bruselu, v najbližšej dobe to bude Bratislavský rožok a v súčasnosti v námietkovom konaní sú na EK ďalšie dva potravinárske výrobky a to od 4.10.2007 Slovenská bryndza a od 24.10.2007 Slovenská parenica.
Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa má záujem, aby tento zdĺhavý a náročný proces registrácie výrobkov prebehol pri všetkých výrobkoch bez problémov a aby sa naši výrobcovia usilovali o ochranu čo najväčšieho počtu výrobkov. Preto sa rozhodol podporiť ich snahy vytvorením centra, ktoré je nápomocné pre všetkých záujemcov o registráciu svojho výrobku – Biocentrum, ktoré sa nachádza v Modre a pôsobí v rámci Výskumného ústavu potravinárskeho.