Súvislosť medzi pitím mladých ľudí a ich rodičov je zrejmá, uviedol vedúci Centra kontroly tabaku a alkoholu ÚVZ SR Róbert Ochaba. Zdôraznil pritom, že častejšie pijú otcovia. Matky však svoje deti, čo sa týka závislosti od alkoholu, ovplyvňujú vo väčšej miere. "Ak neužíva alkohol matka, nebude ho pravdepodobne užívať ani jej syn alebo dcéra. Je to oveľa vyššia pravdepodobnosť, než keby alkohol neužíval otec," vysvetlil Ochaba. Matka má podľa neho najkľúčovejšiu úlohu pri užívaní alkoholických nápojov u detí a mládeže a je preventabilným faktorom, ktorý treba mať na zreteli. Podobne deti v pití alkoholických nápojov ovplyvňujú aj ich priatelia.
Z prieskumu ďalej vyplýva, že prvý raz ochutnalo alkohol pred pätnástimi narodeninami takmer 40 percent mladých. Zákaz predaja alkoholu mladším ako dvadsať rokov by však podporilo 50 percent opýtaných. Najčastejšie sa zaň vyslovili mladí vo veku od 25 do 29 rokov, a to vo väčšej miere ženy. Za posledných 30 dní vypilo viac ako 50 percent respondentov jeden až päť alkoholických nápojov. Zároveň si však vyše 90 percent z nich myslí, že pitie alkoholu ľudí nerobí príťažlivejšími. "Závery, ktoré z tohto prieskumu vyplynuli, boli pre nás v mnohých prípadoch prekvapujúce, na druhej strane však potvrdili trendy a jednoznačnú súvislosť medzi užívaním alkoholických nápojov u mladých ľudí a vzťahov správania rodičov a priateľov," zhrnul Ochaba.
Alkohol zostáva na Slovensku droga číslo jeden, potvrdil Alojz Rakús, vedúci Katedry psychiatrie Fakulty zdravotníckych špecializačných štúdií Slovenskej zdravotníckej univerzity (FZŠŠ SZU). Ide o najzávažnejšiu závislosť z hľadiska frekvencie výskytu aj spoločenského dopadu. Alkohol je nebezpečný predovšetkým u mladých ľudí. Čím častejšie bude človek piť alkoholické nápoje, tým sa znásobuje riziko, že sa stane alkoholikom. Keď začne v 25 rokoch, závislosť sa dostaví po desiatich rokoch, u 15-ročných sa môže prejaviť už o päť mesiacov. Rakús tiež kritizuje dieru v zákone, ktorá neumožňuje použiť nijaký nátlakový prostriedok, ktorým by mohol človeka prinútiť, aby sa liečil z alkoholizmu. Otázka liečby zostáva na slobodnom rozhodnutí človeka. I keď alkohol vo veľmi malých množstvách predlžuje život, vo väčších dávkach má nepriaznivý vplyv na všetky orgány. Podľa vedúceho Katedry vnútorného lekárstva FZŠŠ SZU Štefana Hrušovského, môže byť priveľa už viac ako dva decilitre vína denne. Nadmerné pitie alkoholu sa podpisuje pod ochorenia nervového, kardiovaskulárneho a tráviaceho systému.